13.6.2011Důchodce se odvážil kritizovat vedení města. Skončil na policejní stanici

František P. chtěl na zasedání městských zastupitelů vyjádřit svůj názor na činnost představitelů města. To mu však znemožnila obecní policie, když jej zadržela a odvezla na policejní stanici, kde jej zavřeli do cely a pustili, až když schůze skončila.


František P., muž v důchodu, se chtěl v květnu 2010 zúčastnit zasedání městského zastupitelstva v jednom jihomoravském městě a předat na něm přítomným zastupitelům svůj otevřený dopis, který předtím ve zkrácené formě uveřejnil v místních novinách a v němž kritizoval některé činy a postupy současného vedení radnice, zejména starosty a tajemníka městského úřadu. Na zasedání se ovšem vůbec nedostal; při čekání na zahájení zasedání zastupitelstva jej zadrželi strážníci.

Ti se nejdříve bez udání důvodu dožadovali mužova občanského průkazu. Když František P. jejich požadavku vyhověl, po chvíli k němu přistoupili znovu s tím, že se dopouští páchání trestného činu a převezli jej na policejní stanici.

Policie mu znemožnila svobodně vyjádřit názor

Tam musel důchodce strávit zhruba hodinu a půl zavřený v cele. V době, kdy ho policisté propustili na svobodu, byla schůze zastupitelů již dávno ukončena.

Podnět k prokázání totožnosti i k jeho zadržení dostali strážníci pravděpodobně od tajemníka městského úřadu, proti němuž chtěl František P. veřejně vystoupit. Mimoto na něj tajemník podal také trestní oznámení pro pomluvu, což policie později odložila. Podobně ale dopadlo i trestní oznámení podané Františkem P. na jednání policistů a tajemníka.

Případ byl oceněn prvním místem v soutěži Otevřeno x Zavřeno za rok 2010 v kategorii Svoboda projevu a šíření informací.

Podniknuté kroky:

  • listopad 2010 – podána žádost o poskytnutí zadostiučinění za vzniklou nemajetkovou újmu vůči městu
  • červen 2011 – podána žaloba na soud na poskytnutí zadostiučinění, když město žádosti Františka P. nevyhovělo
 

zpět na přehled článků