25.4.2011Nenásilní squatteři na několik dní v policejní cele. O vodě a suchých bramborách

Mladý pár aktivně podpořil spolu s dalšími osobami myšlenku squattingu při obsazení nevyužívaného domu. Proti squatterům zasáhla policie a všichni byli obviněni z trestné činnosti. Na policejních stanicích si pobyli několik desítek hodin, než byli rovnou odsouzeni z trestných činů a propuštěni. Nikoho nezajímalo etické přesvědčení mladého páru jako veganů, a tak museli jíst jen suché brambory a chleba.


V září 2009 se Eva K. s přítelem Pavlem N. rozhodli zúčastnit se demonstrativního obsazení nevyužívané budovy na Apolinářské ulici v Praze. Hned na druhý den ráno ale do objektu vtrhla policie a všechny přítomné zadržela. Na rozdíl od jiných Evě K. policisté při zadržení nasadili i pouta, přestože jim nijak neodporovala, neprala se s nimi ani se jim nepokoušela utéct.

Na svobodu mohou jen odsouzení

Po převozu na policejní stanici bylo oběma sděleno podezření ze spáchání trestného činu („neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru“), potom byli vyslechnuti. Následujícího dne na ně státní zastupitelství vydalo návrh na potrestání a Pavel N. byl ještě téhož dne uznán vinným a odsouzen. Eva K. se odsouzení „dočkala“ až o den později.

Policie: Vegani? Co to je? To nás nezajímá

Eva K. i Pavel N. jsou vegani, což znamená, že nejí potraviny živočišného původu. Během svého zadržení na to policisty průběžně upozorňovali s tím, že nechtějí, aby se kvůli nim připravovalo úplně speciální jídlo, stačily by jim nějaké luštěniny či zelenina. Jenže v policejních celách se podávaly brambory s masovou koulí. Byli tedy odkázáni na suché brambory a chleba. Pavel N. měl sice s sebou nějaké sušenky, které nejdřív jedl, ale policisté mu je později zabavili. Taky se ptal, jestli by mu nemohli dát vroucí vodu, aby si připravil instantní polévku, na to mu však bylo odpovězeno, aby použil studenou vodu z kohoutku na cele.

Liga lidských práv se tohoto případu ujala jako případu odpovědnosti České republiky za újmu, kterou policisté během zadržení Evě K. i Pavlovi N. způsobili. Přímo se ovšem neúčastnila trestního řízení. V něm i přes prvotní odsouzení soudy nakonec naznaly, že se nejednalo o trestný čin, ale pravděpodobně o přestupek. Přestupková komise Prahy 2 ale v září 2011 došla k závěru, že sqatteři nespáchali ani přestupek; bylo tedy uznáno, že jejich nemá stát nijak trestat.

Podniknuté kroky:

  • říjen 2010 – podána stížnost na nezákonný postup Policie ČR na krajské ředitelství
  • únor 2010 – podána žádost o poskytnutí zadostiučinění za vzniklou nemajetkovou újmu vůči České republice – Ministerstvu vnitra a Ministerstvu spravedlnosti; ani jedno z ministerstev nevyhovělo
  • září 2010 – podána žaloba k Obvodnímu soudu pro Prahu 7 na Českou republiku – Ministerstvo vnitra
  • listopad 2010 – podána žaloba k Obvodnímu soudu pro Prahu 2 na Českou republiku – Ministerstvo spravedlnosti
  • březen 2011 – rozsudkem Obvodního soudu pro Prahu 2 zamítnuta žaloba na ČR – Ministerstvo spravedlnosti
  • duben 2011 – podáno odvolání proti zamítavému rozsudku obvodního soudu
 

zpět na přehled článků