28.6.2004Policisté muže zbili a vyhrožovali zastřelením

Policisté si s mužem romského původu vyřizovali účty hrubými urážkami, bitím, odtažením muže do lesa a vyhrožováním zastřelením a oběšením. Byli odsouzeni za zneužití pravomoci veřejného činitele a ublížení na zdraví.


Karel B. zaparkoval v květnu 2001 své auto na ulici v Karlových Varech a poklidně odcházel. Ve stejnou chvíli tím místem projížděl služebním vozem také policejní inspektor P. D. Ten okamžitě zastavil, vystoupil a vyzval muže k předložení osobních dokladů. Služební radiostanicí pak přivolal další tři policisty, o nichž věděl, že mají s dotyčným nevyřízené účty z předchozí doby. Po jejich příjezdu jim inspektor Karla B. předal se slovy „užijte si to“ a z místa odjel.

Facka kvůli původu

Policisté začali muže urážet hrubými výroky na jeho romský původ a barvu pleti. Jeden z nich jej uhodil do obličeje. Poté ho za použití fyzického násilí odtáhli do služebního vozu a odjeli s ním do lesa. Po cestě se k nim přidal ještě čtvrtý policejní kolega. V lese muže násilím vytáhli z automobilu, obstoupili ho a začali bít rukama sevřenýma v pěst, kopat nohama a urážet hrubými slovy.

Nato jeden z policistů vytáhl služební pistoli a vrazil ji muži do úst se slovy, že jej zastřelí. Ostatní ho v jeho počínání povzbuzovali. Nakonec policista uhodil Karla B. do hlavy a začal mu vyhrožovat, že pokud jejich jednání někomu oznámí, oběsí jej.

Soud uznal policisty vinnými

V důsledku této události utrpěl muž četná zranění a pohmožděniny, které ho několik dní omezovaly v obvyklém způsobu života.

I přes výhrůžky policistů požádal Karel B. Ligu lidských práv o pomoc.

Podniknuté kroky:

  • květen 2001 – podáno trestní oznámení na zasahující policisty
  • červen 2003 – Okresní soud v Chebu vynesl rozsudek, kterým byli všichni policisté uznáni vinnými ze spáchání trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele a odsouzeni k trestu podmíněného odnětí svobody v trvání deseti měsíců.
  • červen 2004 – Krajský soud v Plzni vynesl rozsudek, kterým původní tresty všech odsouzených ještě zpřísnil
 

Štítky: policejní násilí | zneužití pravomoci veřejného činitele

zpět na přehled článků