27.7.2007Zúčastnila se CzechTeku. Vysloužila si komplikovanou zlomeninu ruky

Dívka jela na technoparty, aby si užila poslech taneční hudby, místo toho však slyšela jen hudbu policejních obušků, dýmovnic a vodních děl. Neodnesla si příjemné vzpomínky na kvalitní produkci, ale zlomenou ruku a traumatizující zážitek, který jí připravili policisté.


Eva W. se stejně jako spousta dalších chtěla v roce 2005 účastnit taneční oslavy CzechTek. Na akci dorazila se svými dvěma kamarády. Plánová zábava se ale nekonala, když se najednou v areálu objevila spousta dodávek s policisty a vodními děly, s jejichž pomocí začali policisté všechny účastníky akce vytlačovat z areálu ven. Podle tvrzení policistů předcházela tomuto zákroku výzva k opuštění areálu s odůvodněním, že akce není legální, nicméně tato výzva nedorazila ke všem účastníkům, mezi nimi ani k Evě W. a jejím kamarádům.

Zachraň se, kdo můžeš

Během policejního zásahu se všichni tři přátelé snažili dostat z areálu pryč, jenže během cesty jim vybuchla jedna dýmovnice se slzným plynem přímo pod nohama, takže se začali dusit. Policisté přitom přicházeli ze všech stran a skupinka kamarádů neměla kudy uniknout. Octla se přímo před zasahujícími policisty. Jeden z policistů přiskočil k Evě W. a srazil ji svým štítem k zemi tak silně, že si poranila loketní kloub. Jednoho z Eviných kamarádů policisté také povalili na zem a několikrát ho udeřili obušky. Třetímu ze skupinky se naštěstí podařilo policistům uniknout.

Když se pak z policejního zajetí vyprostil i prve povalený muž, snažili se nakonec všichni tři dostat z davu ven. Když se jim konečně podařilo přiběhnout k jejich stanu pro věci, začalo na ně pro změnu stříkat vodní dělo, takže nechali vše na místě a utíkali pryč.

Zasahující policista způsobil Evě W. závažné poranění levého loketního kloubu s komplikovanou vnitrokloubní zlomeninou. Zranění si vyžádalo dvě operace a léčení po dobu 83 dní.

Podniknuté kroky :

  • srpen 2005 – podáno trestní oznámení; v lednu 2006 ale celá věc odložena usnesením Inspekce ministra vnitra (IMV)
  • leden 2006 – podána stížnost proti usnesení o odložení
  • duben 2006 – usnesení o odložení zrušeno státní zástupkyní a nařízeno doplnění dokazování; v červnu 2006 ale opět věc IMV odložena
  • červenec 2007 – podána žaloba na náhradu škody a ochranu osobnosti
 

zpět na přehled článků