30.6.2010Zúčastnili se CzechTeku. Vysloužili si rány policistů a dýmovnice v autě

V noci přijeli na technoparty, hned ráno jim oznámili, že mají zase odjet. Než tak ovšem stihli učinit, rozpoutalo se policejní násilí plné fyzických útoků, slzného plynu i dýmovnic.


V červenci 2005 se mladíci Ondřej H. a Pavel K. vydali na technoparty, která se konala na legálně pronajatém pozemku. Dorazili tam autem v noci, ovšem už na druhý den byli všichni účastníci akce vyzváni k opuštění areálu s tím, že akce prý legální není. Ani jeden z mužů ovšem s předčasným odjezdem nepočítal; Ondřej H., který auto řídil, měl dokonce pořád v krvi alkohol. Pavel K. se proto rozhodl zajít za policisty pro radu, kde by mohli odstavit auto a počkat, než jejich řidič vystřízliví. Policista je odkázal na odstavnou plochu vedle dálnice.

Dýmovnice do auta, údery do zad, slzný plyn do očí

Pak se ale začaly dít „věci“. Ještě než oba přátelé stačili z areálu technoparty odjet, policisté z něj začali všechny účastníky akce vytlačovat a neváhali přitom použít ani brutálních zákroků a velkého množství slzného plynu. Ondřej H. a Pavel K. se proto rozhodli zůstat v autě se zavřenými okny, aby si zajistili větší bezpečí. To se jim ale zcela nepodařilo.

Když Pavel K. okno auta jen trochu pootevřel, policisté jim hned dovnitř hodili dvě dýmovnice. Z auta plného dýmu se tedy oba muži snažili co nejrychleji dostat ven, jenže Pavel K. si přitom všiml, že jedna z dýmovnic zapálila sedadlo, a proto je chtěl z auta odstranit. Když se ale do auta nakláněl, přiběhl k němu jeden z policistů a jedním silným úderem mu podrazil nohy, druhým ho pak udeřil do zad. Napadenému muži se potom přeci jen podařilo policistovi vyprostit a utéct.

Nedaleko pak Pavel K. potkal svého kamaráda, který ho upozornil, že dýmovnice v autě stále hoří. Oba ji tedy běželi uhasit. Cestou si ale Pavel K. všiml policisty, který ho prve tak silně dvakrát bezdůvodně udeřil, a tak k němu přistoupil a zažádal jej o služební číslo. Policista mu ho odmítl sdělit. A jelikož ho na sobě ani neměl, mladík se rozhodl policistu za účelem jeho pozdější identifikace vyfotit. Policista se bránil tak, že muži přímo do očí nastříkal slzný plyn.

Rychle pryč

Poté už se ale přeci jen oběma kamarádům podařilo z nebezpečného místa poškozeným autem odjet. Na dálnici hned celý případ nahlásili dopravní policii a požádali o příjezd příslušných vyšetřovatelů.

Podniknuté kroky :

  • září 2005 – podáno trestní oznámení; v lednu 2006 odloženo usnesením Inspekce ministra vnitra
  • leden 2006 – podána stížnost; následně zamítnuta okresním státním zastupitelstvím
  • červenec 2007 – podána žaloba na ochranu osobnosti a na náhradu škody (žaloba na náhradu škody posléze vzata zpět, jelikož žalobce Ondřej H. nemohl prokázat, že byl vlastníkem vozu, na němž byla policisty způsobena škoda)
  • červen 2008 – částečně vyhovující rozsudek Městského soudu v Praze (odškodnění ve výši 20 000 Kč, resp. 10 000 Kč, bez náhrady nákladů řízení), proti němuž se žalobci odvolali
  • červen 2010 – vyhovující rozsudek Vrchního soudu v Praze, kterým bylo žalobcům přiznáno odškodnění ve výši 60 000 Kč, resp. 40 000 Kč a náhrada nákladů řízení v plné výši
 

Štítky: czechtek | policejní násilí | policie | technoparty | trestné činy policistů

zpět na přehled článků